Başbakan, Mamak çöplüğünün domateslerini yiyor!

13.12.2012 09:02 Başbakan, Mamak çöplüğünün domateslerini yiyor! Hans von Meiss, servetinin önemli bir kısmını Türk çöplüğünden kazandığını söyledi.

Bankacılık dahil pek çok işe el attığını, demir çelik ticareti yaptığını söyleyen Von Meiss, “Servetimin önemli bir kısmını Adana ve Ankara Mamak çöplüklerinin geri dönüşüm işinden kazandım” dedi.
 
Türkiye’deki ortağı Ali Kantur ile 2000’li yılların başında işbirliği yaptığını ve ITC Katı Atık Yönetimi firmasını kurduklarını söyleyen Von Meiss, ”Pek çok iş denememe karşın hiçbir işimde hem bu kadar çok kazanmadım hem de işime bu kadar çok sevgi ile bağlanmadım. Bu nedenle Türklere ve Türk çöplüğüne çok şey borçluyum” dedi.
 
Ankara ve Adana’da kurduğu geri dönüşüm tesislerinde bölge insanına iş imkanı da sunduklarını anlatan Von Meiss, “Eskiden kokudan geçilmeyen, insanların yolunu değiştirdikleri yerlerde şimdi sebze yetiştiriyoruz” dedi.
 
ERDOĞAN DA YİYOR
 
Türkiye Bern Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ev sahipliğinde düzenlenen ‘Türk Ekonomisinde Yeni Yatırım İmkanları’ konulu konferansta konuşan İsviçreli işadamı Von Meiss, toplantıya katılan otuza yakın iş adamı ve yatırımcıyı Türkiye’ye yatırım yapmaya çağırdı.
 
Türkiye’de doğru yatırımla dünyanın pek çok ülkesine nazaran daha avantajlı olduğunun altını çizen Von Meiss, Türk halkının on yıl öncesine oranla çöpün kıymetini daha çok anladığını söyledi.
 
Mamak çöplüğüyle ilgili olarak ilginç bir ayrıntıya da değinen Von Meiss, “Eskiden çöp yığınları olan yerde biz şimdi salkım salkım domates yetiştiriyoruz. Bu domatesler taze taze başbakanlığa gönderiliyor. Yani Başbakan Mamak çöplüğünün domatesini yiyor” dedi.
 
Türkiye Bern Büyükelçiliği, Ticaret Müşavirliği’nin ev sahipliğinde Türk İsviçre İş Konseyi tarafından, Türk Ekonomi Bakanlığı ile ortak olarak düzenlenen toplantıda bir sunum gerçekleştiren Von Meiss, iş yapmak isteyen yatırımcılara tavsiyelerde bulundu. Türkiye’de iş yapılacak ortağın önemine değinen Von Meiss, “Bana bu konuda şansım çok yardım etti. Eğer Ali Kantur’u tanımamış olsaydım bu başarıyı yakalayamazdım” dedi.
 

Diğer SİYASET haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme :

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir