ÖSYM’den 'odyolog' açıklaması

24.12.2012 11:01 

ÖSYM’den 'odyolog' açıklaması

ÖSYM, matematik mezunu bir kişinin odyolog olarak atanmasının mümkün olmadığını bildirdi.

 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM),  ”Matematik mezunu bir kişinin odyolog olarak atandı”ğı yönündeki haberler  üzerine, adayın yerleştirildiğini ancak atanmasının mümkün olmadığını bildirdi.
 
ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı yayın kuruluşlarında,  ”Matematik mezunu odyolog olarak atandı” başlığı altında haberlerin yer aldığı  hatırlatılarak, haberde adı geçen adayın, Dicle Üniversitesi, Matematik Bölümü  mezunu olduğu ve adayın 2012/2 KPSS tercih işlemlerinde odyolog (işitme bozukluğu  uzmanı) kadrosunu tercih ettiği belirtildi.
 
ÖSYM’nin tercih alımlarında alan kontrolü yaptığını ancak odyolog kadrosu  ve buna benzer bazı kadrolar için özel durum söz konusu olduğu ifade edilen  açıklamada, bu özel duruma ilişkin açıklamanın KPSS 2012/2 Tercih Kılavuzu’nun  kapağında verildiği belirtildi.
 
Açıklamada, kapakta kırmızı renkle ’Adayların dikkatine’ başlığı altında  verilen uyarıda şunların yer aldığı kaydedildi: ”2001, 3001 ve 4001 Nitelik Kodlarından tercih yapacak adayların,  özellikle aşçı, kaloriferci, muhasebeci ve odyolog kadro veya pozisyonları için  aranılan özel şartları ve/veya bakınız şartlarını taşımaları gerekmektedir.  Yerleştirmeniz yapılsa dahi söz konusu kadro veya pozisyonlar için aranılan özel  şartları ve/veya bakınız şartlarını taşımadığınız takdirde atamanızın  yapılmayacağını ve puan olarak sizden sonra gelen ve diğer atama şartlarını  taşıyan adayları mağdur edeceğinizi unutmayınız. Adayların tercih işlemini  tamamlamadan önce, tercih etmek istediği tüm kadro ve pozisyonların koşullarını  dikkatle incelemeleri, koşullarını taşımadıkları kadro ve pozisyonlardan tercih  yapmamaları son derece önemlidir’ uyarısı yapılmaktadır.”
 
Ayrıca odyolog kadrosu için özel şartların, kılavuzun 11. sayfasında ”2.  Başvurma Özel Koşulları başlığı altında” 2.11. Odyolog ”1219 sayılı Tababet ve  Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun ek 13. maddesine göre odyolog  kadrolarını tercih edecek adayların odyoloji alanında lisans eğitimi veren  fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine odyoloji  yüksek lisansı veya doktorası yapmış olmaları gerekmektedir” şeklinde  belirtildiği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
”Yine anılan kılavuzda ’Bu yerleştirme sonucu herhangi bir kadro veya  pozisyona yerleştirilen adaylar, atamaları yapılsın ya da yapılmasın, daha sonra  ÖSYM tarafından yapılacak personel yerleştirmesi için yerleştirildikleri  2012-KPSS puanı ile tercih yapamazlar’ ifadesi de adaylara tercih işlemlerinden  önce duyurulmuştur.
 
Bu açıklamalar ışığında, adayın puan sıralamasına göre yerleştiği bu  kadroya atanması mümkün olmamıştır. Haberin ÖSYM tarafından yapılan bir hataymış  gibi sunulması, Kurumumuzdan konu ile ilgili bilgi alınmadan ve sadece adayın  beyanı üzerine yapılmış olması basın etiği ile bağdaşmamaktadır.”


Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/osym-den-odyolog-aciklamasi/egitimdunyasi/haberdetay/24.12.2012/1646074/default.htmEtiketler: KPSS , atama , ÖSYM , Dicle Üniversitesi , 2012 , sadece

Diğer SINAVLAR haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme :

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir