Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 13 Temmuz'da

12.12.2012 08:33 

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 13 Temmuz'da

ÖSYM, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin (ÖABT) 13 Temmuz 2013 tarihinde yapılacağını açıkladı.

ÖSYM, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin (ÖABT) 13 Temmuz 2013 tarihinde, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarında yapılacağını açıkladı.

ÖSYM’den yapılan açıklamada, MEB, ÖSYM ve Devlet Personel Başkanlığı (DPB) arasında, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” kapsamında  bir protokol imzalandığı hatırlatıldı. Açıklamada, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarında öğretmenlerin atanabilmesi için KPSS Eğitim Bilimleri Testi’nin sonuçlarına ek olarak, öğretmenlerin alan bilgilerinin de ölçülmesi amacıyla ÖABT sonuçlarının da dikkate alınarak atamaların yapılacağı belirtildi. ÖABT’nin, 13 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirileceği vurgulanan açıklamada, “Sınav ve başvuru koşulları ile ilgili bilgiler KPSS kılavuzunda adayların bilgisine sunulacak ve ayrı bir kılavuz yayınlanmayacaktır. ÖABT’de adaylara kendi alanları ile ilgili 50 soru sorulacaktır. ÖABT’ye katılan adayların KPSSP10 puanı yanında oranları aşağıda verilen KPSSP121 puanı da hesaplanacaktır. Söz konusu alanlarda bu puan esas alınarak yerleştirme gerçekleştirilecektir” denildi.


Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/ogretmenlik-alan-bilgisi-testi-13-temmuz-da/egitimdigersinavlar/haberdetay/12.12.2012/1640666/default.htmEtiketler: KPSS , MEB , yönetmelik , ÖSYM , biyoloji , Fransızca , teknoloji , 2013 , Edebiyatı

Diğer SINAVLAR haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme :

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir