Yaz Gündönümü bu doodle ile kutlandı

21.06.2013 15:44 

Yaz Gündönümü bu doodle ile kutlandı

Google bugün tüm dünya ülkeleri için Yaz Gündönümü ve Kış Gündönümü doodle`ları ile kullanıcıların karşısına çıktı. Yaz Gündönümü bir değişim tarifir. Yaz Gündönümü coğrafya derslerinin sevilen konusudur.

Google bugün tüm dünya ülkeleri için Yaz Gündönümü ve Kış Gündönümü doodle'ları ile kullanıcıların karşısına çıktı. Yaz Gündönümü bir değişim tarifir. Yaz Gündönümü coğrafya derslerinin sevilen konusudur.

Yaz Gündönümü ile birlikte güneş Kuzey Yarımküre'ye daha yakındır.Yaz Gündönümü Kuzey Yarımküre'de yaz mevsimin başlangıcı, Güney Yarımküre'de ise kış mevsiminin başlangacı sayılır.
 
Yaz Gündönümü ile birlikte Kuzey Yarımküre'de en uzun gündüz, Güney Yarımküre'de ise en uzun gece yaşanmaktadır.
 
Yaz Gündönümü'nde Kuzey Kutup dairesinde 24 saat gündüz Güney Kutup dairesinde 24 saat gece yaşanmaktadır.Yaz Gündönümü'nde güneş ışıklarının en az tutulduğu yerdir.
 
Yaz Gündönümü Doodle'ının tasarımcısı Christoph Niemann'dır. 1970 Almanya doğumlu bir grafik tasarımcısı Christoph Niemann'ın Yaz Gündönümü için hazırladığı hareketli animasyon tüm çevrelerce beğenilmiştir.
 
Yaz Gündönümü'nün yaşandığı Kuzey Yarımküre ülkelerinde gölge boyları en kısa seviyelerdedir. Saat tam 12'yi gösterdiğin gölge boyu sıfırdır.
 
Yaz Gündönümü'nden sonra Kuzey Yarımküre'de gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar. Yaz Gündönümü Güney Yarımküre'de 21 Aralık tarihinde başlamaktadır.


Kaynak: http://magazin.milliyet.com.tr/yaz-gundonumu-bu-doodle-ile/magazin/detay/1725948/default.htmEtiketler: Almanya , Google , saat , Yaz , 21 Aralık

Diğer GÜNCEL haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 373

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir