'Öğrenciye bilginin kullanılması da öğretilmeli'

21.01.2013 18:14 

'Öğrenciye bilginin kullanılması da öğretilmeli'

”Üniversite öğretim üyelerinden beklenenler, öğrenciye sadece bilgiyi aktarmak değil, öğretilen bilginin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanılabileceğini, araştırma yapmanın özünü ve bilimsel etik konusunda yol gösterilmesidir”

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim  Üyesi Prof. Dr. A. Beril Tuğrul, üniversite öğretim üyelerinden beklenenlerin,  öğrenciye sadece bilgiyi aktarmak değil, öğretilen bilginin ne anlama geldiğini  ve nasıl kullanılabileceğini, araştırma yapmanın özünü ve bilimsel etik konusunda  yol gösterilmesi olduğunu belirtti.
 
Tuğrul, yaptığı yazılı açıklamada, öğretim üyelerinin akademik ders  vermesinin, ”bilgiyi aktarma” şeklinde olduğunu kaydederek, ”Ancak ders veriş,  eğer sadece, bazı formül ve bilgi metinlerini tekrarlamak olarak hayata  geçirilirse, öğrenci sadece bir söylenceyi dinlemiş olmaktadır. Öğrenciye  danışmanlık yapmak, sadece formel bir eylem olarak yapılırsa katkı limitlenmiş  olmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
Deneyimlerin paylaşımını, sabır, özveri ve gönüllülüğü içerdiğini ancak  öğrencinin sorumluluğunu bilip, sahip olduğu altyapının üzerine bilgi donanımı  oluşturması gerektiğini belirten Tuğrul, durumun, karşılıklı ”sinerjik” bir  alışveriş olduğunun altını çizdi.
 
Prof.Dr Tuğrul, Maslow’un ”Hiyerarşiler Piramidi”nde en üst seviyenin,  ”paylaşımlı katkı” olduğunu anlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu: ”Bu seviyeye, yazık ki her birey kolay ulaşamamaktadır. Kimi kez öğretim  üyeleri, gerçekten yüksek bilgi seviyesine sahip olmalarına karşın, yeterli  özveri ve sabrı göstermeye gönüllü olmamaktadırlar. Bu ise beyinlerinde  taşıdıkları cevheri hiç el vermeden veya yeteri miktarda el vermeden mezara  götürmeleri anlamına gelmektedir. Önemli olan, öğretim üyelerinin beyinlerindeki  cevheri mezara götürmek yerine el vererek geleceğe yönelik bilgi altyapısını  oluşturmalarıdır. Bunun için üniversite yönetimlerine ve yüksek öğretim sistemine  de önemli görevler düşmektedir. Bu bağlamda, öğretim elemanlarının ve  öğrencilerin önlerinin açılması, gerekli akademik barış ve sinerjiyi yaratacak  alt yapının oluşturulmasını sağlamaları gerekmektedir.”
 
Beril Tuğrul, üniversite öğretim üyelerinden beklenenleri, ”akademik  ders vermek”, ”araştırma yapmak” ve ”öğrencilere danışmanlık yapmak”  şeklinde sıralayarak, öğrencilere bilgiyi aktarmanın yanı sıra, öğretilen  bilginin ne anlama geldiği ve nasıl kullanılabileceği, araştırma yapmanın özü ve  bilimsel etik konularında yol gösterilmesi gerektiğine dikkati çekti.
 
Öz güvenli öğrenci yetiştirmenin önemine işaret eden Tuğrul, bildiğine  güvenmeyen öğrencinin, derslerini bir şekilde geçebileceğini ancak hayatta, para  kazansa bile gerçek anlamda başarılı olamayacağını kaydetti.
 
Prof. Dr Tuğrul, öz güveni olmayan kişilerin, kendine ve çevresine  güvenemediğini, işten kaçtığını ve daima birilerinin kendisini yönlendirmesini  beklediğini ifade ederek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
 
”Oysa bilgi çağında, bilgiye yön verebilecek öz güvenli bireylere  ihtiyaç duyulmaktadır. Öğrencilere öz güven kazandırmak, derslerde sadece ders  müfredatını verip çıkmakla dolayısıyla da akademik aktarım ile sağlanamamaktadır.  Bu bağlamda, öz güven kazandırabilmek için, öncelikle mensubu olunan akademik  kuruluşa güvenin oluşması gerekir. Öğrencinin mensubu olduğu üniversiteye yüksek  bir aidiyet duygusuyla kıvanç duyarak bağlı olmasını sağlamak şart olmaktadır.  Bunun için önce öğrenci, mensubu olduğu akademik kuruluşu, hocalarıyla,  olanaklarıyla ve geçmiş başarı öyküleriyle, lider olmuş mezun bürokratları,  teknokratları ve akademisyenleri ile hakkıyla tanıyor olması ve bundan heyecan ve  onur duyuyor olması gerekmektedir.”


Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/-ogrenciye-bilginin-kullanilmasi-da-ogretilmeli-/egitimdunyasi/haberdetay/21.01.2013/1658467/default.htmEtiketler: İstanbul , İstanbul Teknik Üniversitesi , Alışveriş , sadece , Gerekli

Diğer EĞİTİM haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme :

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir